Rýchlosť, presnosť, komunikácia

AGILITY – prekážkový parkúr

Agility je kynologický šport, v ktorom pes za pomoci psovoda prekonáva prekážkový parkúr. V agility sa snúbi rýchlosť s presnosťou – cieľom je prekonať trať vopred určenú rozhodcom bez trestných bodov a v čo najrýchlejšom čase. Agility ako také vzniklo ešte v minulom storočí, kde tvorilo sprievodný program spestrujúci najväčšiu výstavnú šou Crufts. Odvtedy ušlo míľovými krokmi až k dnešnej podobe. Na Slovensko priniesla agility začiatkom 90. rokov skupina rakúskych psovodov, ktorá predstavila tento krásny šport na ukážkach počas pretekov konského parkúru na Slávii. Tu sa chytila partia nadšencov a bolo to, agilitilo sa už aj na Slovensku. Agility je šport skutočne pre všetkých psíkov i psovodov: od mladých šteniat, až po vyslúžilých veteránov, od krížencov z vedľajšej dediny až po výstavných šampiónov, od detí až po seniorov. Parkúr sa totiž dá ľahko upraviť pre každú kategóriu. V dnešnom agility sa dbá predovšetkým na pevné základy u psíkov a vzájomnú komunikáciu so psovodom. Psy vo veľkej rýchlosti (niekedy až nad 6m/s) musia presne vykonať sled povelov, ktoré im označia tú správnu prekážku, správny smer prekonania a aj to, čo bude nasledovať za tým. Preto je nesmierne dôležité vycibrené vzájomné porozumenie slov a gest, ktoré psa navádzajú. A ako radi hovoria agiliťáci, aj tak je každá chyba chybou psovoda 

Agility v Handlovej začala už v roku 2007 trénovať Edit Oslancová. Každý rok náš klub organizuje oficiálny pretek agility EDIT CUP. Naši členovia sa zúčastňujú agility hier a oficiálnych súťaží na celom Slovensku.

Naše tréningy môžete navštíviť počas sezóny cca od marca do novembra, každý piatok a nedeľu poobede. Presné časy tréningov sú vždy aktualizované na hlavnej stránke.

Chcete sa k nám pridať?

Prídite sa k nám pozrieť na tréning, alebo nás kontaktujte cez facebookovú stránku klubu, alebo na kontaktoch uvedených tu na webstránke. Prvá návšteva je zdarma.

Čo hovoria naši členovia

Katka
Agility je ako tanec. Musí byť súhra a dôvera. Raz sme hore, raz dole ako v každom športe. Mne dalo agility veľmi veľa a sme super kolektív.

Štefan
Agility je pre mňa hravá forma tréningu pána a jeho psa, pri ktorom sa obaja učíme vzájomnej dôvere a správnemu vedeniu za rýchleho pohybu, pri ktorom, keď sa správne zladíme, prekonáme akúkoľvek prekážku, a to nie len na parkúre , ale hlavne v bežnom živote.

Dianka
Na každy jeden trening sa velmi teším a nielen na samotný trening ale aj na super kolektív ktorý sa tam stretne. Agility rovnako ako každý psí šport posilňujú medzi psom a majiteľom dôveru, puto, a lásku.

Sofinka
Agility zosilňuje puto medzi psom a majiteľom. Medzi agiliťákmi je najlepšia atmosféra.

Edit
Agility je krásny šport pre psa aj pre psovoda. Vždy sa tešíme na tréningy.

Lenka
Na agility tréningy chodím preto, lebo vždy sa na tréningoch a nie len tam stretneme super partia a preto lebo to baví mňa aj psy a je super si občas so psom zamakať. Náš vzťah sa vďaka agility ešte viac upevnil a učíme sa vzájomnej dôvere a súhre a každým tréningom je to čoraz lepšie a postupne sa posúvame ďalej.

Tomáš
Agility je v podstate veľká hra na preliezkach. Skvelá možnosť pre dospeláka zabudnúť na stresy z práce, byť chvíľu parťákom pre štvornohého priateľa, zašpiniť si kolená od trávy a nechať si oslintať ucho. Vzťah pes-človek nie je vyvážený. Zatiaľ čo pes Vám dá celú svoju dušu a čas, človek to neopetuváva v rovnakej miere. Tréningami agility sa snažím aspoň čiastočne dorovnať to, čo dostávam od svojho psa.